Brīvības cīņas kadetu skatījumā
Bermonta uzbrukums Rīgai, bija notikums, kas lika Latvijai īsā laika posmā izveidot Latvijas Kara skolu un sagatavot jaunos virsniekus, jo Latvijas armijai trūka virsnieku.
Pirms devāmies pa senajām ierakumu vietām, mums bija dots uzdevums izpētīt kartes un sameklēt informāciju par to, kā kadeti bija izvietojušies Daugavas krastos Rīgas pilsētā, kur bija izveidojuši ierakumus un barikādes, kā arī par kadetu uzdevumiem un pienākumiem pirms Bermonta uzbrukuma.
Katra grupa bija sagatavojusi prezentāciju ar plakātiem un aprakstu par kadetu pozīcijām noteiktās vietās. Vispirms mēs apmeklējām Latvijas Kara muzeju, kur tika interesantā un vienkāršā valodā pastāstīts par Latviju Brīvības cīņu laikā, kā arī politisko stāvokli valstī. Lekcijas laikā uzzinājām daudz jauna par Latvijas armiju, kas skolā netika mācīts. Piemēram, ka pēc Brīvības cīņām, lai Latvija ar PSRS noslēgtu pamieru tiem no sākuma bija jāpiesaka karš.
Pēc muzeja apmeklējuma gājām uz kadetu pozīcijas vietām. Vēsturnieks, kas mums stāstija par šiem vēstures notikumiem ar bildēm parādīja, kā kādreiz izskatījās ierakumi Krastmalā. Grūti iedomāties, ka stāvot vietā kur mūsdienās ir normāli ceļi un bruģis, kādreiz viss bija uzrakts. Tas mums visiem šķita ļoti interesanti, jo vieglāk bija iztēloties tā brīža situāciju. Pasākuma laikā grupām tika doti uzdevumi, kur no Brīvības cīņu laika šodien varētu būt šīs vietas.
Šī pasākuma laikā varēja izjust tā laika notikumus un tiešām iztēloties, kā kādreiz tur izskatījās un kāda degsme bija kadetiem, kuri piedalījās Brīvības cīņās. Jutāmies ļoti patriotiski noskaņoti. Vēsturiskais apskats lika padomāt par mūsu tālāko nākotni, kā topošajiem jaunajiem virsniekiem, un lika aizdomāties, ko mēs būtu darījuši šādā gadījumā, kā arī apbrīnot kadetu drosmi stājoties pretī pretiniekam.
Sagatavoja: kadets Romaldo Leimants
Foto no NAA arhīva